خداحافظ نابغه

مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضی بعد از دست و پنجه نرم کردن با سرطان در روز شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۶ درگذشت.

مریم میرزاخانی متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.
مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد.

وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.
سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.
درگذشت این دانشمند برجسته ایرانی را به جامعه علمی و خانواده وی تسلیت می گوییم.

3 thoughts on “خداحافظ نابغه”

  1. تقریباً بیست سال پیش، یک اتوبوس دانشجوی دانشگاه شریف بر اثر سانحه ای ، همگی فوت کردند و فقط یک نفر از حادثه جان سالم به در برد. آن یک نفر، مریم میرزاخانی بود. مریم ماند، گویا رسالتی بر عهده اش بود که می بایست به سرانجام برساند.
    او با ارایه نظریه ای باعث شد محاسبات ناسا هجده سال جلو بیفتد.
    در کمال تأسف با وقفه ای بیست ساله، این ملکه ریاضی ایران زمین بر اثر بیماری سرطان به جمع دوستان خود پیوست.
    به قول استاد احمد حلت:
    مرگ گاهی ریحان می چیند….

  2. من به شخصه علاوه بر آرزوی شادی روح یگانه دختر ریاضی جهان، برای کودک نازنینش که امیدوارم راه مادر را ادامه دهد و او نیز مایه افتخار هر ایرانی گردد، از خداوند طلب خیر دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.