مصاحبه ایبنا با دکتر غلامرضا مصباح در آیین اختتامیه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران

در راستای رفع نیاز علمی جامعه دامپزشکی کشور

اولین فرهنگ جامع دامپزشکی انگلیسی – فارسی با نام مصباح منتشر شد

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۰

غلامرضا مصباح ،محقق ودانش آموخته دامپزشکی برای اولین بار فرهنگ جامع دوهزار و ۲۱۲ صفحه‌ای را که به طور کاملا اختصاصی در مورد دانش دامپزشکی است، روانه بازار کرد. این کتاب شایسته تقدیر در بیست وچهارمین دوره جایزه کتاب فصل سال ۹۱ شناخته شد._
1-siteاولین فرهنگ جامع دامپزشکی انگلیسی - فارسی با نام مصباح منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، غلامرضا مصباح طی مصاحبه‌ای به معرفی اثر خود و لزوم چاپ چنین فرهنگ جامعی در حوزه دامپزشکی پرداخت و بیان کرد: طی هشت سال با همدلی و دلگرمی استادان و بزرگان، بر هدف خود فائق آمدم و توانستم این فرهنگ جامع را برای دانشجویان، استادان و دامپزشکان در سطح اثری مرجع ارایه کنم.

وی در ادامه درباره اقدامات مشابه گذشته در این حوزه افزود: در گذشته افراد کمی دست به گردآوري لغتنامه هایی در زمینۀ این علم وسیع دانشگاهی زدند، ولی متأسفانه یا متخصص امرنبودند که بدانند چه مدخل هایی را براي چنین رفرنسی برگزینند و یا اگر هم دامپزشک بودند، به اختصارات و لغات محدودي بسنده کرده‌اند که هیچگاه نمی تواند نیازهاي دانشجویان، دانشگاهیان، دامپزشکان و استادان را برآورده سازد.

وی درباره محتوای این فرهنگ جامع و کاربرد آن گفت:می‌توان به جرات گفت که این فرهنگ جامع دو هزار و ۲۱۲   صفحه‌اي به طور کاملاً اختصاصی در مورد دانش دامپزشکی است. علاوه بر آن چون طب حیوانات از جمله علوم مقایسه‌اي است و از هر دامپزشک انتظار می‌رود که تا حدي از مسائل مرتبط با طب انسانی نیز آگاه باشد، لذا سعی شد از علل و علایم بیماري‌هاي مشترك بین انسان و دام (زئونوزها) نیز سخن به میان آورده شود. بدین ترتیب دانشجویان دامپزشکی از ابتداي تحصیلشان می‌توانند با استفاده از این فرهنگ جامع دامپزشکی با بار علمی بیشتر پا به مقاطع تحصیلی بالاتربگذارند و فارغ‌التحصیلان نیز می‌توانند با بهره‌گیري از این مرجع با اطمینان و اعتماد به نفس بالا در مباحث علمی حضور پررنگ داشته باشند.

مصباح افزود: خوانندگان و مخاطبان هدف دیکشنري جامع دامپزشکی مصباح هم دانشجویان (از ترم اول تا ترم آخر) و هم استادان (براي تمامی دروس) هستند زیرا به راحتی پاسخگوي نیازهایشان در دروسی مانند زبان(به خاطر جداول پیشوندها و پسوندها و …)، دروس علوم پایه (به خاطر جداول اختصاصی مربوط به بیوشیمی ،آناتومی، باکتري‌شناسی، ویروس‌شناسی، انگل‌شناسی و …) و نیز دروس علوم بالینی (به دلیل وجود تمام بیماری‌ها، علایم، درمان، داروها و …) است.

غلامرضا مصباح از تصمیم خود برای ویرایش مجدد این اثر خبرداد و گفت: مدتی است که ویرایش دوم این کتاب شروع شده است. چاپ اول این کتاب زمستان ۹۱ منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.